Inowrocław – atrakcje w okolicy. Jezioro Pakoskie

Jezioro Pakoskie położone jest w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie czterech gmin: Janikowo, Mogilno, Strzelno i Pakość, w dorzeczu Noteci.  Jezioro ma charakterystyczny, wydłużony kształt rynny polodowcowej. Swojemu postglacjalnemu pochodzeniu zawdzięcza również dość dużą głębokość, która obecnie sięga 19,3 m. Jezioro Pakoskie początkowo zajmowało powierzchnię 754 ha, jednak akwen został powiększony w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, w związku z pracami mającymi na celu stworzenie zbiornika retencyjnego. Dzięki podniesieniu poziomu lustra wody o 4,5 m zwiększono również powierzchnię jeziora. Obecnie, długość rynny przekracza 15 km, a szerokość, w najszerszym miejscu, sięga 2 km. Zbiornik na dwie części  – Jezioro Pakoskie Północne i Jezioro Pakoskie Południowe –  dzieli grobla kolejowa. Ze względu na bliskość Inowrocławia (22 km), jezioro jest w sezonie często odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i przez turystów przebywających w mieście.

jezioro pakoskie inowrocław

Jezioro Pakoskie – atrakcje

Brzegi Jeziora Pakoskiego są w większości lekko podmokłe lub zadrzewione, miejscami (głównie w obrębie grobli) sztucznie wzmocnione i utwardzone. W miejscowości Janikowo, przy ul. Głównej, znajduje się przyjemne, strzeżone kąpielisko. Długość jego linii brzegowej to 50m. Kąpielisko działa jako strzeżone przez ratownika WOPR od końca czerwca do końca sierpnia (czyli w okresie letnich wakacji), w godzinach od 10.00 do 18.00. Kąpielisko zostało przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W wodzie wyznaczona została strefa do pływania, a na plaży strefa sportowo- rekreacyjna. Użytkownicy mają do swojej dyspozycji toaletę, przy plaży znajdują się kosze na śmieci. Tablica informacyjna zawiera dane takie jak temperatura wody czy powietrza. Przydatność wody do kąpieli jest poddawana regularnym badaniom.  

inowrocław gdzie nad wodę

Gdzie na ryby – Inowrocław

W Janikowie, w pobliżu kąpieliska, znajduje się przystań żeglarska, a działający na miejscu Klub Żeglarski Kormoran organizuje rozmaite kursy motorowodne, kursy na patenty żeglarskie czy umożliwiające uzyskanie licencji na holowanie narciarzy wodnych. Latem, na jeziorze odbywają się regaty, istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Jezioro Pakoskie stanowi również raj dla wędkarzy. Jest stosunkowo spokojne, mniej uczęszczane przez amatorów sportów wodnych niż jeziora mazurskie, co stwarza dobre warunki do połowów. W wodach jeziora spotkać można okonie, płocie, leszcze, karasie i karpie, ale także te bardziej pożądane szczupaki, sandacze i węgorze. Coraz częściej  trafiają się również duże amury.

gdzie na ryby inowrocław