Województwo kujawsko-pomorskie to ciekawy i niedoceniany turystycznie region. Zapewnia możliwość realizacji różnych rodzajów wypoczynku i aktywności nie tylko w sezonie wakacyjnym. Ciekawa przyroda pojezierzy z jeziorami i rzekami umożliwiającymi uprawianie sportów wodnych, a przede wszystkim bogata przyroda ze śladami działalności człowieka sięgającymi czasów prehistorycznych.

Są miejsca, które każdy powinien znać, przynajmniej ze słyszenia. To przede wszystkim Stare Miasto Torunia, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO z katedrą i dzwonem Tuba Dei, gotyckimi kościołami i kamieniczkami, Domem Kopernika i obowiązkowymi piernikami, których zapach kusi na każdym kroku. Bydgoszcz, druga stolica województwa, położona nad ujściem Brdy do Wisły, zachwyca urokiem szachulcowych spichlerzy, pięknem Wenecji Bydgoskiej i Wyspy Młyńskiej.

Miłośnicy historii chętnie odwiedzą krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który w środku wakacji gości uczestników Międzynarodowych Turniejów Rycerskich albo doskonale zachowany średniowieczny układ architektoniczny Chełmna, z murami miejskimi i parafialnym kościołem Wniebowzięcia NMP. Wyjątkowym kultem otoczone są w nim relikwie św. Walentego, przez co Chełmno reklamuje się jako “miasto zakochanych”.

Archeologiczny rezerwat w Biskupinie pozwala prześledzić historię osadnictwa na Pałukach w ciągu minionych tysięcy lat, a Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji umożliwi zapoznanie się z rozwojem kolejnictwa. Do znanych miejsc na Kujawach można zaliczyć solankowe tężnie w Ciechocinku i Inowrocławiu oraz Jezioro Gopło związane z legendą o królu Popielu. Prawdziwą atrakcją Kruszwicy jest romańska kolegiata pamiętająca początki chrystianizacji piastowskiej Polski. 

Krajeński Park Krajobrazowy, Bory Tucholskie i Kociewie to najciekawsze regiony dla miłośników przyrody. Dorzecze Brdy i Wdy docenią miłośnicy kajakarstwa, nordic walkingu i przejażdżek rowerowych, a Zalew Koronowski polubią sympatycy żeglarstwa.

Województwo kujawsko-pomorskie ma również wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi np. planetarium w Toruniu albo parki dinozaurów w Solcu Kujawskim lub Rogowie. Fani podróży i przygody z pewnością odwiedzą Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha (polskiego Indianina) w Wymysłowie.

Województwo kujawsko-pomorskie to możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu i niezapomnianych wrażeń z wakacyjnego pobytu, objazdowej wycieczki lub weekendowego wypadu.